sekmadienis, lapkričio 1

Kviečiu arbatos.

Jei šiandien užeisi į svečius, be kitų gėrimų, pasiūlysiu arbatos. Galėsi pasirinkti net iš keturiolikos rūšių: plikomos ir pakeliais, juodos ir žalios, vaistažolių arba ne. Pati išsirinksiu pagal nuotaiką, nors gal taip daryti ir nereikėtų - juk gerokai protingiau būtų rinktis atsižvelgiant į tam tikros arbatos, jos komponentų, teikiamą naudą (arba žalą).
Pavyzdžiui, ramunėlių arbata. Nors gali sukelti alergiją, ji puikiai tinka gydantis nuo peršalimo ar skrandžio veiklos sutrikimų. Ji malšina spazmus menstruacijų metu ir gerina apetitą. Ramina ir atpalaiduoja.
Liepžiedžių arbata taip pat gydo nuo peršalimo (ramina kosulį, mažina slogą ir temperatūrą, skatina prakaito išsiskyrimą), reguliuoja menstruacijų ciklą, mažina spazmus, ramina ir dar daugiau - vandeniu praskiesta liepžiedžių arbata prausiant veidą, jis įgauna elastingumo.
Čiobrelių arbata veikia raminančiai, mažina galvos ir pilvo skausmus, stimuliuoja kraujotaką ir gerina virškinimą. Tinka peršalus ar kankinant nemigai, be to, panaikina blogą kvapą. Tačiau arbata nerekomenduojama nėščiosioms, sergantiems kepenų, inkstų ir širdies ligomis. Padauginus arbatos gali supykinti.
Imbierinė arbata dažnam neskani ir „degina gerklę“. Tačiau (galbūt būtent todėl) ji puikiai prabudina rytais ir padeda susikaupti. Maža to, imbierinė arbata stiprina imunitetą, gerina medžiagų apykaitą, saugo širdį ir stabdo kraujavimą bei malšina skrandžio skausmus ir spazmus menstruacijų metu.
Jei nori gyventi ilgai, tinkamiausia tau - arbata su ženšeniu. Ji stiprina organizmą, suteikia žvalumo, apsaugo nuo depresijos ir gerina nervų sistemos veiklą.
Žalioji arbata labai populiari. Ji mažina vėžinių susirgimų tikimybę, reguliuoja kraujospūdį, gerina virškinimą, gydo peršalus, malšina troškulį ir šalina nemalonų burnos kvapą. Kita vertus, viena tradicinės kinų medicinos specialistė Ven Ši Chun teigia, kad žalioji arbata, geriama iš ryto nevalgius, pažeidžia skrandžio gleivinę. Todėl jos negalima gerti pusryčiams. Anot jos, Kinijoje vaikams žalioji arbata apskritai neduodama.
Dar viena arbata - juodoji. Ji mažina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, pasižymi antibakterinėmis savybėmis(todėl gydo nudegimus), mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir net manoma, kad juodoji arbata - tarsi insulino pakaitalas, todėl gali įveikti dažniausiai pasitaikančią 2 tipo cukrinio diabeto formą. Vis dėlto, kol kas šią prielaidą mokslininkai dar tiria, todėl vartojamų vaistų į arbatą išmainyti nereikėtų. Be to, arbatoje yra daug kofeino, todėl jos perdozavimas žalingas - nerekomenduojama viršyti 10 puodelių per parą. Apskritai juodoji arbata nerekomenduojama nėščiosioms, vegetarams bei sergantiems mažakraujyste.
Raudonosios arbatos šiandien neturiu. O pakeliuose turiu per daug, kad visas aprašyčiau. Ir ar tikrai verta? Kaip ten bebūtų, visos arbatos valo organizmą, todėl jas gerti daugiau ar mažiau yra sveika.
Ateik. Išsirinksi.

Komentarų nėra: